Sigara ve Sağlık Ulusal Komitesi’nden Önemli Duyuru: Tütün Firması Destekli Proje Durdurulmalıdır.
9 Ekim 2021
TÜTÜN KULLANIMININ ÇEVRE İÇİN TEHDİTLERİ: YANGINLAR
12 Ekim 2021

10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Günü

Herkese Nitelikli Ruh Sağlığı Hizmeti: Hep birlikte gerçekleştirelim!

COVID-19 pandemisinin başlamasından bu yana 18 aydan fazla zaman geçmiş durumda. Bazı ülkelerde hayat normale dönüyor; diğerlerinde, bulaşma ve hastaneye yatış oranları yüksek kalıyor ve bu da ailelerin ve toplulukların yaşamlarını alt üst ediyor.

Pandemi tüm ülkelerde insanların ruh sağlığı üzerinde büyük bir etki yarattı. Sağlık çalışanları ve işlerini pandemi koşullarında da kesintisiz sürdürmek durumunda kalanlar, öğrenciler, yalnız yaşayan insanlar ve önceden zihinsel sağlık sorunları olanlar dahil olmak üzere bazı gruplar özellikle etkilendiler. Aynı zamanda, 2020 ortalarında gerçekleştirilen bir DSÖ araştırması, pandemi sırasında zihinsel, nörolojik ve madde kullanım bozukluklarına yönelik hizmetlerin önemli ölçüde kesintiye uğradığını açıkça göstermiştir.

Yine de iyimser olmak için bazı nedenler var. Mayıs 2021’deki Dünya Sağlık Asamblesi sırasında, dünyanın dört bir yanından hükümetler, kaliteli ruh sağlığı hizmetlerinin her düzeyde yaygınlaştırılması gereğini fark ettiler ve planın güncellenmiş uygulama seçenekleri ve ilerlemeyi ölçmek için göstergeler de dahil olmak üzere, DSÖ’nün Kapsamlı Ruh Sağlığı Eylem Planı 2013-2030’u onayladılar.

Herkes için kaliteli ruh sağlığı hizmetini gerçeğe dönüştürmek için hükümet liderleri arasında yenilenen bu enerjiden yararlanmanın zamanı geldi. Dünya Ruh Sağlığı Günü, hükümet liderlerine, sivil toplum kuruluşlarına ve diğer pek çok kişiye, bu hedefi desteklemek için attıkları ve atmayı düşündükleri adımlar hakkında konuşma fırsatı sunuyor. 

DSÖ’nün bu yıl 10 Ekim için hazırladığı depresyon ve intihar temalı broşürlere https://www.who.int/campaigns/world-mental-health-day/2021 linkinden ulaşabilirsiniz.

HASUDER Toplum Ruh Sağlığı Çalışma Grubu

gdpr-image
Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bu web sitesini kullanarak Gizlilik Politikamızı kabul etmiş olursunuz.