Dünya Otizm Farkındalık Günü
Dünya Otizm Farkındalık Günü
2 Nisan 2019
Sahada Çalışan Halk Sağlığı Uzmanları Gurubunun Görüşleri
Sahada Çalışan Halk Sağlığı Uzmanları Çalışma Grubunun Görüşleri
22 Nisan 2019

Dünya Sağlık Günü: Sağlık Haktır

Dünya Sağlık Günü

Dünya Sağlık Günü

SAĞLIK HAKTIR, BİRİNCİ BASAMAK SAĞLIK YAPILANMASI BU HAKKI SAĞLAYABİLMENİN TEMELİDİR.

Sağlık bir insan hakkıdır, herkes kendisi ve ailesinin sağlığı ile ilgilenebilmek için gereken bilgi ve hizmetlere sahip olmalıdır. Tüm insanların ihtiyaç duydukları yerde ve maddi sıkıntısı olmadan kaliteli sağlık hizmetlerine erişebilme hakkı vardır. Dünyadaki insanların en az yarısı ihtiyaç duydukları sağlık hizmetini alamıyor. Bu kapsamda birinci basamak sağlık hizmetlerinin güçlendirilmesi büyük önem taşımaktadır. Dünya Sağlık Örgütü’nün 2019 Dünya Sağlık Günü mesajları da birinci basamak sağlık hizmetlerinin önemi ve güçlü olması gerekliliği üzerine kurulmuştur. Birinci basamak sağlık hizmetleri hastalıkların tedavisi ve rehabilitasyonu, sağlık sorunları için kişiye ve çevreye yönelik koruyucu hizmetlerinin yanı sıra diğer bakım düzeyleriyle koordinasyon gibi hizmetler de dâhil olmak üzere yaşamımızdaki sağlık ihtiyaçlarının çoğunu kapsamaktadır.  

Bu kapsamda Sağlık Bakanlığı’nın birinci basamakta çalışan sağlık personeline hak ettikleri değeri verebilmesi de birinci basamak sağlık hizmetlerinin güç kazanmasında büyük önem taşır. Bilindiği gibi ülkemizde Birinci Basamak Sağlık Sistemi yapılanmasında 694 sayılı KHK sonrası, mevcut İlçe Sağlık Müdürlüğü Personeli ve işleri ile Toplum Sağlığı Merkezi Personeli ve işleri, İlçe Sağlık Müdürlükleri çatısı altında birleşmişti. Ancak son günlerde bazı ilçelerde, kadrosu Toplum Sağlığı Merkezi’nde olan personelin kurumun kapatılması sebep gösterilerek hastanelere atamasının yapıldığı öğrenilmiştir.

HASUDER olarak; İlçe Sağlık Müdürlükleri’ndeki yeni iş tanımının göz önünde bulundurulmadan kadrosu Toplum Sağlığı Merkezi olan personelin hastanelere atanmasının yanlış olduğunu, bu uygulamadan geri dönülmemesinin birinci basamak sağlık hizmetlerinin işleyişinde aksamalara yol açacağını düşündüğümüzü vurgulamak istiyoruz.

Sağlık haktır, bu hakkı sağlayabilmenin temelini ihtiyaç duyulan sağlık hizmetine erişim kolaylığı ile güçlü birinci basamak sağlık hizmetleri oluşturmaktadır. Bu alanda yıllarca emek veren deneyimli sağlık personelinin özverili katkısı olmadan bu hedefe ulaşmak mümkün değildir.

* Bu metin HASUDER adına Yönetim Kurulu üyemiz Dr. Fatma Yeşim Karakoç tarafından hazırlanmıştır. 

SAĞLIK HAKTIR, BİRİNCİ BASAMAK SAĞLIK YAPILANMASI BU HAKKI SAĞLAYABİLMENİN TEMELİDİR.

Sağlık bir insan hakkıdır, herkes kendisi ve ailesinin sağlığı ile ilgilenebilmek için gereken bilgi ve hizmetlere sahip olmalıdır. Tüm insanların ihtiyaç duydukları yerde ve maddi sıkıntısı olmadan kaliteli sağlık hizmetlerine erişebilme hakkı vardır. Dünyadaki insanların en az yarısı ihtiyaç duydukları sağlık hizmetini alamıyor. Bu kapsamda birinci basamak sağlık hizmetlerinin güçlendirilmesi büyük önem taşımaktadır. Dünya Sağlık Örgütü’nün 2019 Dünya Sağlık Günü mesajları da birinci basamak sağlık hizmetlerinin önemi ve güçlü olması gerekliliği üzerine kurulmuştur. Birinci basamak sağlık hizmetleri hastalıkların tedavisi ve rehabilitasyonu, sağlık sorunları için kişiye ve çevreye yönelik koruyucu hizmetlerinin yanı sıra diğer bakım düzeyleriyle koordinasyon gibi hizmetler de dâhil olmak üzere yaşamımızdaki sağlık ihtiyaçlarının çoğunu kapsamaktadır.   Bu kapsamda Sağlık Bakanlığı’nın birinci basamakta çalışan sağlık personeline hak ettikleri değeri verebilmesi de birinci basamak sağlık hizmetlerinin güç kazanmasında büyük önem taşır. Bilindiği gibi ülkemizde Birinci Basamak Sağlık Sistemi yapılanmasında 694 sayılı KHK sonrası, mevcut İlçe Sağlık Müdürlüğü Personeli ve işleri ile Toplum Sağlığı

gdpr-image
Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bu web sitesini kullanarak Gizlilik Politikamızı kabul etmiş olursunuz.