HASUDER olarak biz de “İklim G(ö)revine” hazırız!

Bildiri Özet Gönderim Son Tarihi
Bildiri Özet Gönderim Son Tarihi Uzatıldı – 3. Uluslararası – 21. Ulusal Halk Sağlığı Kongresi 2019
14 Eylül 2019
Çevre Sağlığı Kursu Duyuru
Çevre Sağlığı Kursu Başladı, Kayıtlar Devam Ediyor
8 Ekim 2019

HASUDER olarak biz de “İklim G(ö)revine” hazırız!

İklim Grevi

İklim Grevi

İklim Değişikliği ve etkileri her geçen gün daha da yakıcı biçimde hissediliyor. Sadece çevre için mücadele eden örgütler ve aktivistler değil aynı zamanda vatandaşlar hatta hükümetler de iklim değişikliğinin etkilerinden muzdarip. Bu nedenle de artık iklim değişikliği değil “iklim krizi” denilmektedir.

Ülkemizde iklim değişikliğinin etkilerini, son yıllarda en çok sel felaketleri ile yaşamış olduk.  Oysa iklim değişikliği, sadece sel felaketleriyle değil kimi zaman sıcaklık artışı ve kuraklık şeklinde, kimi zaman vektör sayısının ve vektörle bulaşan hastalıkların artışı şeklinde, kimi zaman su ve gıda kirliliği ve yokluğu şeklinde kendisini bize hep hissettirdi. Buna rağmen ülkemizde halen iklim krizinin sağlık etkilerini saptamaya ve korunmaya dair herhangi bir girişim söz konusu değildir.

İklim krizi sağlığımızı ve yaşamımızı tehdit ediyor. İklim krizi insan sağlığı için olmazsa olmaz şartlardan birisi olan sağlıklı bir çevreyi imkansız hale getirmektedir. Bu çerçevede başta ilgili devlet kurumları olmak üzere tüm politika yapıcıların iklim krizinin etkilerini ortaya koyacak izleme ve değerlendirme sistemlerini kurmak ve bu etkilerden korunmak için gerekli politikaları belirleyip hayata geçirmesi acil bir gerekliliktir.

23 Eylül’de New York’ta gerçekleşecek Birleşmiş Milletler İklim Eylem Zirvesi’nde, küresel ısınmayı 2030 yılında 1,5 derece sınırında tutmak için gerekli adımları içeren somut planların duyurulması bekleniyor. Zirve’den hemen önce ise Greta Thunberg’in öncülüğü ile başlayan iklim grevinin büyümesiyle, 20-27 Eylül tarihleri dünyanın dört bir yanında küresel iklim grevi haftası ilan edildi.

Türkiye’de “Sıfır Gelecek” kampanyası adı altında bir araya gelen kurumlar, başta İstanbul olmak üzere birçok şehirden 20 Eylül Küresel İklim Grevi Günü’ne ses verecekler.

HASUDER olarak biz de iklim grevinin sağlığımız ve geleceğimiz için bir görev olduğunu düşünüyor ve başta hekimler olmak üzere herkesi iklim grevi etkinliklerine katılmaya davet ediyoruz.

Programın Türkiye ayağını öğrenmek için lütfen tıklayınız.

*Bu metin HASUDER adına Çevre Sağlığı Çalışma Grubu tarafından hazırlanmıştır.

gdpr-image
Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bu web sitesini kullanarak Gizlilik Politikamızı kabul etmiş olursunuz.