24 Mart Dünya Tüberküloz Günü
24 Mart Dünya Tüberküloz Günü
24 Mart 2019
Hava Kirliliğinin Sağlığa Etkilerinin AIRQ+ Modellemesi ile Saptanması
Türkiye’de Hava Kirliliğinin Sağlığa Etkilerinin AIRQ+ Modellemesi ile Saptanması Projesi Tanıtım Toplantısı
28 Mart 2019

Kitap Tanıtımı: Bir Ekolojistin Not Defteri

Bir Ekolojistin Not Defteri

Bir Ekolojistin Not Defteri

Ülkemizde çevreye ve yaşama ekolojinin penceresinden bakan kitap sayısı son derece sınırlı. Ahmet Soysal’ın bir grup akademisyen tarafından sekiz yıla yakın bir süredir günlük olarak çıkarttıkları Alakarga’da yayımlanan haftalık köşe yazılarından derlenen “Bir Ekolojistin Not Defterinden” bu bakımdan çok önemli ve değerli.

Önce bir çevre aktivisti; daha sonra çevre sağlığı alanında çalışan yetkin bir halk sağlığı akademisyeni olarak tüm canlılar için sağlıklı bir çevrede yaşam hakkını savunan Ahmet Soysal’ın bu makaleleri yazmak ve günlük olarak sosyal medyada yayınlamaktaki amacı ülkemizde yürütülmeye çalışılan çevre mücadelesine toplum katılımının artırılmasıdır. Ulusal ve uluslararası veri tabanlarına kayıtlı bilim dergilerinde yayınlanan makalelerin topluma büyük oranda ulaşmadığı; ulaşsa bile yeterince toplumun ilgisini çekmediğini akademik meslek yaşamı boyunca gözlemleyen yazar; bilimsel makalelerden yola çıkarak ‘günlük ve topluma dönük’ yazılar yazmış ve bunları başta Alakarga olmak üzere günlük yayın organlarında ve internet sitelerinde yayınlamıştır. Bu yazılar, güncelden kopmadan en karmaşık konuları en anlaşılır biçimde ortaya koymuş; toplumun her kesiminden ilgi görmüş ve çeşitli yayın organları tarafından alıntılanmıştır. Bugüne kadar ülkemizden ve dünyadan çeşitli çevre sorunlarını tüm boyutları ile bu yazılarda ortaya konmuş; tartışılmış ve çözüm yolları tam bir açıklıkla ve bilimsel doğrulardan ayrılmadan önerilmiştir.

Okumaya başladığınız “Bir Ekolojistin Not Defterinden” bu yazıların kitap olarak derlenmesi konusunda gelen yoğun taleplerin bir sonucudur.

Sizleri bir ekolojistin notları arasında gezinmeye davet ediyoruz.

gdpr-image
Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bu web sitesini kullanarak Gizlilik Politikamızı kabul etmiş olursunuz.