Pandemi Bitmedi, Kendimizi Korumaya Devam Edelim, Aşımızı Yaptıralım.
3 Mart 2022
TOPLUMSAL CİNSİYET EŞİTLİĞİ TÜM TOPLUMUN SAĞLIĞI İÇİN ÖN ŞARTTIR!
8 Mart 2022

SAVAŞSIZ BİR DÜNYA HERKESİN HAKKIDIR.

Savaş bir halk sağlığı sorunudur. İnsan eliyle oluşturulan bir afettir. Bir insanlık felaketidir. Ölümdür, acıdır, yıkımdır. İster uluslararası, ister bir ülke içinde olsun, insan hırsının, aç gözlüğünün, demokrasinin ve hayata verilen değer eksikliğinin bir sonucudur. Ölümdür, göçtür, dağılmış ailelerdir, parçalanmış toplumlardır. Aynı zamanda çevresel felakettir. Bulaşıcı hastalıkların yayılmasını ve salgınları kolaylaştırıcı bir etkendir.

Savaşlarda her zaman en çok zararı çocuklar, kadınlar, engelliler, yoksullar görürler. Hem savaş sırasında hem de sonrasında, göç edilen yerde büyük sağlık sorunlarıyla uğraşırlar. Ülkemiz bunun ilk elden şahididir.

Dünyamızda yoksulluk artarken, yaklaşık bir milyar insan açken, iklim krizi kapımızdayken milliyetçilik, ırkçılık, ayrımcılık, toplumsal çıkarlar adına saldırganlık, başka toplumları yok etmek için silahlara onca kaynağın harcanması acilen durdurulmalıdır. Ukrayna’da, Suriye’de, Yemen’de, Myanmar’da, Somali’de, Filistin’de ve dünyanın başka ülkelerindeki çatışmalara son verilmeli, her türlü sömürü ve zulüm engellenmelidir. İnsan yaşamı ve onuru bir haktır ve insanlık haklarına sahip çıkacaktır, hekimler de her zaman sağlık,  barış ve demokrasiye.

HASUDER Afetler ve Acil Durumlar Çalışma Grubu.

gdpr-image
Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bu web sitesini kullanarak Gizlilik Politikamızı kabul etmiş olursunuz.