“Smoke-Free İstanbul Diyalogları” Toplantısı Kabul EDİLEMEZ

Temel Epidemiyoloji Kursu Duyurusu
Temel Epidemiyoloji Kursu Duyurusu
18 Haziran 2019
3 Temmuz Toplantısı İptali-28.6.2019
“Smoke-Free İstanbul Diyalogları” Konulu Toplantının İptalinden Memnuniyet Duyuyoruz
28 Haziran 2019

“Smoke-Free İstanbul Diyalogları” Toplantısı Kabul EDİLEMEZ

Smoke-Free İstanbul Diyalogları Toplantısı Kabul Edilemez

Smoke-Free İstanbul Diyalogları Toplantısı Kabul Edilemez


Üyelerimize ve Kamuoyuna ÖNEMLİ Duyuru!

“Smoke-Free İstanbul Diyalogları” Toplantısı Kabul EDİLEMEZ.

Her yıl en az yedi milyon insanın ölümüne neden olan ve kullanıcılarının yarısının ölümüne neden olduğu bilinen ürünleri üreten tütün endüstrisi, son yıllarda “Dumansız bir Dünya, Dumansız bir Gelecek” vaad eden söylemlerle, “yeni” pazarladığı ürünlerin daha sağlıklı olduğu yanıltıcı algısını yaratmayı hedeflemektedir. Bu sayede şimdiki ve gelecek nesillerin sigarayı bırakıp yerine e-sigara, ısıtılmış tütün gibi yeni ürünlerini kullanması hedefine hizmet eden vakıflar kurmakta, finanse etmekte, insanları, gençleri, kanun yapıcıları ve sağlık politikalarını iyi bir imaj algısı yaratarak yanıltmayı hedeflemektedir. E-sigara özellikle son yıllarda gençler arasında yaygın kullanıldığı bilinen bir tütün ürünüdür.[1]

İstanbul’da 3 Temmuz 2019 tarihinde düzenlenecek olan “Smoke-Free İstanbul Diyalogları” isimli bir toplantıya meslektaşlarımızın da davet edildiğini farklı platformlar aracılığı ile üzülerek öğrenmiş bulunuyoruz. Söz konusu toplantı “Philip Morris International” şirketinden 12 yıl boyunca, yılda 80 milyon dolarlık bir teminat ile finanse edilmekte olan “Dumansız Dünya Vakfı (Foundation for Smoke-Free World)”[2] tarafından düzenlenmektedir.

Halk Sağlığı Uzmanlarının varlık nedeni toplum sağlığını korumayı ve geliştirmektir. Varlık nedenlerine aykırı olan Tütünsüz Dünya, tütün endüstrisiyle birlikte gerçekleşemez. Tütün endüstrisi ve halkın sağlığı arasından UZLAŞMAZ BİR ÇELİŞKİ BULUNMAKTADIR !

Siz değerli üyelerimizi adı geçen toplantı hakkında bilgilendiriyor, toplantılarına katılmama konusunda göstereceğiniz hassasiyet konusunda teşekkürlerimizi sunuyoruz. 

Bir çağrımızı da ülkemizde sağlığın korunmasında en üst düzeyde sorumluluğu olan kurumumuz T.C. Sağlık Bakanlığı’na iletmek istiyoruz;

Türkiye Cumhuriyeti Kanunlarından biri olan 5261 Sayılı Kanun’un 5. Madde 3. Fıkrası “Taraflar, tütün kontrolü ile ilgili halk sağlığı politikaları geliştirilmesinde ve uygulanmasında, ulusal kanunlar doğrultusunda, bu politikaları tütün endüstrisinin ticari ve diğer çıkar çevrelerinden koruyacaklardır.”[3] şeklindedir. 

Toplantı halkımızın sağlığını ve gençlerimizi yakından ilgilendirdiğinden Sağlık Bakanlığına bu toplantının engellenmesi, Anayasamız 56 ve 58. Maddelerinin hükümleri çerçevesinde korunması, toplantının engellenmesi çağrısında bulunuyoruz. Halkın Sağlığı için birlikte hareket edelim.

“Smoke-Free İstanbul Diyalogları” Toplantısı 5261 Sayılı Kanun gereği yapılmasına izin verilmemesi gereken bir toplantıdır. Toplum sağlığının korunması ve geliştirilmesi için bu tespitin gereği, uygulamaların gerçekleşmesi önemli bir beklentimizdir.

Saygılarımızla

Halk Sağlığı Uzmanları Derneği Tütün ile Mücadele Çalışma Grubu


[1] Barrington-Trimis JL, Kong G, Leventhal AM, et al. E-cigarette Use and Subsequent Smoking Frequency Among Adolescents. Pediatrics. 2018;142(6):e20180486.

[2] https://www.smokefreeworld.org/sites/default/files/uploads/fsfw_hst_preliminaryagenda_081618final2.pdf

[3] https://www.tbmm.gov.tr/kanunlar/k5261.html

gdpr-image
Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bu web sitesini kullanarak Gizlilik Politikamızı kabul etmiş olursunuz.