Halk Sağlığı Uzmanları Derneğinin (HASUDER) Yeni Koronavirüs (COVID-19) Hastalığı Süreci İle İlgili Görüşleri-2
30 Mart 2020
Her çocuk tütünsüz bir hayatı hak etmektedir.
23 Nisan 2020

Umut ve Endişe

HALK SAĞLIĞI UZMANLARI DERNEĞİ 

UMUT ve ENDİŞE

Ülkemizin her yanında ve sağlık hizmetlerinin her kademesinde koruyucu ve iyileştirici sağlık hizmetlerinin sunumunda görev alan ve salgınlar dahil halkın sağlığını tehdit eden her türlü sorunu kontrol ederek toplumun sağlık düzeyini yükseltmeyi amaçlayan Halk Sağlığı Uzmanları olarak bizler, COVİD-19 pandemisinin ülkemizdeki kontrol çabalarını saygıyla karşılamakta ve gelecek için umutlu olmakla birlikte, geldiğimiz aşamada bazı endişelerimizin olduğumuzu belirtmek isteriz. 

Epidemiyolojik veriler ışığında, çalışması zorunlu olan kişiler dışındaki, özel sektörde çalışanlar da dahil herkesin evde kalabilmesi için belirlenecek süre için bir an önce toplum hareketliğinin daha sıkı önlemler alarak kısıtlanması, hatta yasaklanması gerektiğini düşünüyoruz. Aksi durumda şimdiye kadar harcanan emeklerin boşa gideceği ve çözümü zor sorunlarla karşılaşılacağı endişesini duyuyoruz. Söz konusu kısıtlama ve yasakların, sosyal devlet olmanın gereği olarak kimsenin mağdur olmayacağı ücretli izin, işsizlik ödeneğinde artış, işten çıkarmanın yasaklanarak gerekli düzenlemelerin yapılması gibi ekonomik olanakların sağlandığı bir ortamda uygulanabilir olacağını da vurgulamak istiyoruz.

Ayrıca, pandemi çalışmalarıyla ilgili bütün girişim, ölçüm ve bulguların her türlü kaygıdan arınmış olarak daha şeffaf biçimde uzmanlarla ve halkla paylaşılmasının gerekli olduğunu savunuyoruz.

İl Koordinasyon Kurullarının hayata geçirilmesi ve bu kurullarda Halk Sağlığı Uzmanlarına yer verilmesi yönünde alınan kararı önemsiyor; varlığımızın bu kurullara önemli katkı sağlayacağına inanıyoruz. Bununla birlikte, Halk Sağlığı Uzmanlarının merkez düzeyindeki Bilim Kurulunda da daha güçlü biçimde yer almasının ve il operasyon ve koordinasyon çalışmalarına aktif katılımlarının sağlanmasının sürece yapacağı katkıyı vurgulamak istiyoruz

Ülkemizin dört bir yanındaki üniversitelerimizde ve tıp fakültelerinde görev yapan bütün halk sağlığı alanındaki akademisyen, asistan ve sahadaki uzmanlarımız bu göreve her türlü fedakârlığı içerecek şekilde hazırdır. 

Bugüne kadar pandemi kontrol çalışmalarına destek veren halkımıza, özveri ile çalışan sağlık personeline, bilim insanlarına ve yöneticilere şükranlarımızı sunarız.

Türkiye Pandemi Yönetimine ve kamuoyuna saygıyla duyururuz. / 30.03.2020

Halk Sağlığı Uzmanları Derneği (HASUDER) 

gdpr-image
Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bu web sitesini kullanarak Gizlilik Politikamızı kabul etmiş olursunuz.